KORONA SÜRECİNDE NORMALLEŞMEYE OKUL DEĞİŞİMLERİNİN ETKİSİ - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
KORONA SÜRECİNDE NORMALLEŞMEYE OKUL DEĞİŞİMLERİNİN ETKİSİ
    Dünyanın 100 yılda bir yaşadığı Korona sürecine hep birlikte tanık olduk. Büyük korkuyu ailelerimizde çocuklarımızla birlikte hissettik.
1 Yıl Önce

Uzmanlar ve toplum bilimciler toplumun genel anlamda psikolojisinin bozulduğu ancak bunun dışa vurumlarının henüz yaşanmadığını açıklıyorlar.  Yaşanan bu süreçle davranışlarımızda değişiklikler oluşmaya, sosyal ilişki ve mesafelerle ilgili neler yapacağımızı sorgulamaya başladık. Anne ve babalar aile adına koruyucu tedbirleri almaya başta çocukları olmak üzere aile içindeki herkesi bu süreçten korumaya çalışmaktadır. Ancak bilinçli hareket edilmediği sürece çocuklarını korumaya ve onlar için iyi bir şeyler yapmaya çalışan aileler verecekleri kararlarla öğrenim çağındaki çocuklarına istemeden zarar verebileceklerdir.    
   Yaşanan pandemi sürecinden çocukları korumanın tek yolu bilinçli davranmaktır. Bu bilinç iki temel üzerinde gelişmektedir. Birincisi BULAŞLA mücadele, ikincisi ise NORMALLEŞMEDİR. Bu yazımızın konusu, öğrencilerin normalleşme sürecinde BULAŞA ilave dikkat edilmesi gereken konulardır. Bir konuyu istemek ve o konuya yönelmek, yöneldiği çözümlerin doğru olduğuna kendini ikna etmekle doğru olanı isteklerimize aykırı olsa bile yapmak, çoğu zaman uygulamada karıştırılan davranış kodudur. İnsan kendi zihin mücadelesinde bazen arzularını doğru olanlarla karıştırır. Arzulananı gerçekleştirince doğru olanı yaptığına kendini ikna edebilir. Oysa doğru olan bizim arzu etmediğimiz olabilir. Mevcut okulunda öğrenimine devam etme kararı da PANDEMİ DÖNEMİNDE bu çerçevede ele alınması gereken önemli bir karardır ve öğrencinin NORMALLEŞMESİ için çok önemlidir. Pandemiye karşı öğrencinin psikolojik normalleşmesini sağlamak önümüzdeki dönem başarılı bir eğitim dönemi geçirebilmesi için temel şarttır.
 
   Öğrenciler için psikolojik normalleşme ister devlet okulunda okusun ister özel okulda okusun Pandemi öncesi öğrenim şartlarına aynen kavuşması ile sağlanabilir. Bunun için de okuduğu okul, oynadığı bahçe, dersine giren öğretmenleri, arkadaşlarının değişmemesi en önemli parametredir. Zorunlu nedenlerle, ailenin ekonomik nedenlerle iller arası göç yapması dışında il içinde öğrencilerin okul ve arkadaş ile öğretmen ortamlarının aynen korunarak öğrenciye sunulması çok önemlidir. Öğrencilerin okul, öğretmen ve arkadaşlarının değişmesi durumunda PANDEMİ SONRASINDA BEKLENEN NORMALLEŞMESİ sağlanamayabilir. Normalleşmeye hazırlık sürecinde ise öğrencinin hayatın normale döneceğine olan güvenin artması için PANDEMİ öncesi dönemdeki okuluna devam edeceğine inanması ve kaydının yapıldığını bilmesi onu rahatlatacak önemli bir faktördür.
 
    Lise mezunları veya LGS sınavı ile bir Anadolu lisesine veya Fen lisesine girecek öğrenciler için durum biraz farklıdır. Onlar zaten hayatın doğal akışı içinde NORMALLEŞMEYİ sınav sonrası puanlarına göre bir okulda okumak şeklinde bir yol haritası olarak planlandığından ve şuur altı buna hazır olduğundan bu sebebe dayalı okul veya mekân değişikliklerinin öğrencilerin NORMALLEŞMESİNE olumsuz bir tesiri olmayacaktır.
 
                                                                                                                                      İZVODER EDİTÖRÜNDEN