ÖZEL OKUL VELİLERİNE PARA İADESİ NEREYE VARACAK - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
ÖZEL OKUL VELİLERİNE PARA İADESİ NEREYE VARACAK
Pandemi sonrası uluslararası ekonomik oyunlar ortaya çıkmaya başladı. Yabancı merkezli oyun kurucular projektörlerini, en önemli sektörlerden biri olan özel okulları ele geçirmeye çevirdi.
2 Yıl Önce

Pandemi sonrası uluslararası ekonomik oyunlar ortaya çıkmaya başladı. Yabancı merkezli oyun kurucular projektörlerini, en önemli sektörlerden biri olan özel okulları ele geçirmeye çevirdi. Bu kolay değil. Başarıya ulaşmak için öncelikle, mevcut başarılı ve yabancı dil eğitiminde en iyi özel okulları çökertmeniz gerekiyor. Bunu açıktan yapamayacağını bilen düşünce kuruluşları çeşitli kuruluşlar vasıtası ile kamuoyu oluşturarak pandemi dönemi mağduriyetlerini kullanmaya başladı. Özel okul velileri tahrikle, özel okulların üstüne salınmak suretiyle özel okulların işletme olarak ekonomik çıkmaza sokulması planlanıyor. Başarılı özel okulları çökerttikten sonra da bu okulları devralmak suretiyle ülke geleceğini tayin edecek gençleri yetiştirecek okulların yabancı odaklarca ele geçirilmesi gerçekleştirilecektir.
Yabancıların Türkiye'deki özel okulları arkadan dolanarak ele geçirme nedenlerinden biri de Cumhuriyetin kuruluşundan beri yabancıların ülkemizde birkaç istisna dışında okul açmasının yasal olarak mümkün olmamasından kaynaklanıyor. Yasa yabancıların okul açmasını yasaklıyor. Ancak Türkiye’deki bir okul zincirinin sahibi şirketinin hisselerini yabancı fon veya yatırımcılara devredebiliyor.Bu yolla yabancılar kanunun arkasından dolanıp Türkiye’de fiilen okul açmış oluyor. Bunun için izlenecek yol önce özel okulların kurulması, sonra yeterli öğrenciye ulaşması, ardından ekonomik çıkmaza sokularak hisselerinin düşük fiyatta yabancı yatırımcılarca devir alınmasıdır.
PANDEMİ Türkiye'deki özel okulları ele geçirmeye çalışan yabancı yatırımcılar için altın fırsat olmuştur. Bu başarıya ulaşmak için yabancı global merkezlerin yapması gereken kurgu basittir. Önce, Pandemi sürecinde bir dönem kapalı kalan özel okulların velilerini basın ve internet yayınlarıyla tahrik ederek okulların kapalı olduğu gerekçesiyle paralarını geri istemeye yöneltip, sözde bu velilerin haklarını savunur görüntüde velileri manipüle etmek gerekir. Buna başlanmıştır. Diğer yandan aynı okulların öğretmenlere ve çalışanlara ödemelerini yapması gerektiği konusunda kamuoyu oluşturup okulları ödemelere zorlamak gerekir ki bu da tamamlanmıştır. Öğretmen kurum ilişkilerinde güven bağlarını kırmak gerekir bu süreç devam etmektedir. Şu an Türkiye'de pandemi sonrası bu oyun devreye alınmış gözüküyor. Özel okul velileri çeşitli basın kuruluşları ve internet yönlendirmeleri ile okullardan ücretlerini geri istemeye başladı. Milli Eğitim Bakanı bu oyunu bozacak hamleyi, özel okullara isteğe bağlı telafi eğitim imkanını sağlayarak bozdu. Ancak oyun kurucular yeni bir senaryo ile mücadelesine devam ediyor. Sözde veli hakkını koruyor görüntüsünde basın ve internet haberleri ile velileri tahrikle özel okullardan paralarını istemeye davet etmeye devam ediyor. Çok da cazip gibi görünüyor. Ancak işin içinde iş var. Bunda başarılı olunursa sonuç şu olacak. Türk halkı tam da bu oyun kurucuların istediği gibi kendi özel okullarına saldırıp ödemelerini geri isteyecek. Okullar bu ödemeleri iade mecburiyetinde kalırlarsa ayakta kalabilen birkaç özel okul hariç mali nedenlerle çöken özel okullar yabancı yatırımcılarca devir alınacak. Bu senaryo gerçekleşirse önemli sayıda özel okul yabancı ve perde arkasında kimlerin olduğu bilinmeyen kaynakların eline geçtiğinde, bugün iki üç bin lirasını geri almak için tahrik edilerek kullanılacak veliler çocuklarını okutabilmek için, yarın yabancı kaynaklı bu okullara, şimdiki okuluna ödediği tutarın üç dört katını ödeyerek çocuklarını okutmak zorunda kalacak. Ülkemizde faaliyetine izin verilen Amerikan ve Fransız okullarının öğrenci başına 80-100.000 TL ye ulaşan yıllık öğrenci ücretlerine bakınca sektörün iştah kabartıcı ekonomik oyunu açıkça görülebiliyor.
Sonuçta Türkiye bedel ödeyecek ve ülkenin özel okulları yine ülkenin insanları kullanılarak çökertilirken aynı veliler çocukları okuyabilsin diye ileride aynı okulların yabancı yönetimlerine daha ağır bedel ödeyecek. Bu oyun bozulmalıdır. Oyunu bozmanın tek yolu özel okul ve veli işbirliğinin sağlanmasıdır. Ayakta kalacak şekilde özel okulların velilerini sahiplenmesi, velilerin de özel okullarını sahiplenmesinden başka çıkış yolu yoktur.
Şimdi özellikle velilerin tahriklere kapılmadan makul sınırlar içinde okullarına her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları gerekmektedir. Hiçbiri masum olmayan bu tahriklere kapılmamak sektörün tüm bileşenlerinin ortak görevidir.
PANDEMİ sürecinde Türkiye’de kamu okullarının da başarısı küçümsenemez. Ancak özel okullar çok kısa sürede online eğitimde olağanüstü bir başarı gösterdiler. Milli Eğitim Bakanlığı yerinde bir kararla telafi eğitimi için okulları açma imkanı verdi ve bu karar oyun kurucuların oyununu bozdu. Keza bu süreçte görevini başarı ile yapan özel okulların gideri açısından değişen bir kalem yoktu. Öğretmen ücretleri ödendi, kısa çalışma ödeneği alanlara bir yolu bulunarak tam ücretleri ödendi. Özel okullar kiralarını ödedi, vergilerini ödedi, SGK'lar ödendi.Servis ve yemek bedelleri kullanılmayan dönemler için iade ediliyor. Okul kapalı olduğu dönemde okullar yalnızca elektrik-su- temizlik gibi özel okul bütçesinin yüzde ikisini geçmeyen bir kaleme ait harcamalarını yapmadılar. Buna karşın online eğitimle ilgili programlar, linkler, dijital ders ve sınav yazılımları için daha fazla bedel ödediler.
Vahşi kapitalizmin global siyasetle birleşmiş çirkin yüzü ve Türkiye özel eğitim sektörü karşı karşıya gelmiş, ciddi bir mücadele başlığı açılmıştır. Türkiye özel eğitim sektörüne yönelik bu uluslararası operasyonun siyasi yönü en az ekonomik yönü kadar önemlidir. Yakın tarihe bakıldığında FETO terör örgütünün Türkiye’de neler yaşattığını ve esas gücünü FETO özel okullarından aldığı gerçeğini uluslararası siyaset aktörleri tespit etmiş ve kendi hedeflerine uygun yeni planlar geliştirmişlerdir. Dünya siyasetine yön veren merkezler FETO okulları kapanınca ülkenin kendi değerleri üzerinden gelecek nesli yetiştirme iddiası ile YENİDEN YAPILAŞAN özel okulları darmadağın edip yabancı fonların satın aldığı başka bir Türkiye kurgusunu anlamak zor değil. Bu oyunu doğru okuyan herkes, Cumhuriyetle birlikte yabancıların Türkiye'de okul kurmasının yasaklanmasının amacını doğru yere oturtacaktır.
Bugün özel okulların kurucu şirketlerinin hisselerinin yabancı fonlarca alınmak suretiyle, yasanın arkasından dolanarak yabancıların TÜRKİYE'DE ÖZEL OKUL AÇACAĞI, DAHA İLERİ GİDEREK HİÇ ZAHMET ÇEKİLMEDEN BU ÖZEL OKULLARIN HİSSELERİ DEVİR ALINARAK BU OKULLARIN SAHİBİ OLUNURKEN BÜYÜK BİR SİYASI HAMLE YAPILACAĞI UNUTULMAMALIDIR.
Bu portal veli öğrenci portalıdır. İlk bakışta veli okuldan para istiyorsa desteklenmesi gerekirken, bunun aksinin savunulmasının anlaşılması zor olabilir. Ancak artık dünyada hiçbir oyun direk oynanmıyor. Türkiye özel okul sektörünün payına pandemi sürecinden düşen ekonomik ve siyasal oyun kurgusudur bu. Bu halk bu kurguyu bozar.

İZVODER