PANDEMİDE ÖZEL OKUL ÖĞRETMEN MAĞDURİYETLERİ - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
PANDEMİDE ÖZEL OKUL ÖĞRETMEN MAĞDURİYETLERİ
Pandemi döneminde eğitim emekçileri önemli mağduriyetler yaşıyor.
1 Yıl Önce

Pandemi döneminde eğitim emekçileri önemli mağduriyetler yaşıyor. Bir yandan ataması yapılmayan ve ücret almaya başlayamayan kamuda görev yapacak öğretmenler mağdur olurken diğer yandan ücretlerini alamayan özel okul öğretmenlerinin feryatları yükselmeye başladı.

Pandemi döneminde okulların kapanması ile özel okul öğretmenleri ücretlerini alamamaya başladı. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödemeleri ile kapanan özel okullardaki öğretmenler bir nebze rahatladı. Kısa çalışma ödeneği hakkı olmayıp kadrolu çalışan ve ders saat ücretli görev yapanlar zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarıldı. Ancak ekonomik alt yapısı güçlü okullar kadrolu ve bir sonraki dönemde çalışacak öğretmenlerinin mağdur olmasına izin vermedi. Kısa çalışma ödeneği alan kadrolu öğretmenlerinin bir yandan bir sonraki yıl sözleşmelerini yenilerken diğer yandan bir yolunu bularak çalışan öğretmenlerinin pandemi öncesi gelirlerinin değişmeden ellerine geçmesini sağladı. Bunlar mali yönü güçlü birkaç özel okulda çalışan şanslı öğretmenler.

Pandemi açısından bakınca emekli öğretmenler bir özel okulda çalışıyor ise hiçbir ödenekten yararlanma hakkı yok. Ancak emekli olduğu halde özel okulda çalışan öğretmenler büyük sıkıntıda. Emekli iken dinlenmek yerine çalışmak ihtiyaçtandır. Bir çok çalışan emekli bu dönemde ücretsiz izne gönderildi ve çalıştığı özel okul yasal haklarını kullanarak emeklilere ücret ödemedi. Çalıştığı işyerinden ücret alamayan emekli öğretmenler önemli sıkıntılar yaşıyor ve bir sonraki yıl için sözleşme yenilenmeleri yapılmadı. Öğretmenini koruyan güçlü özel okullarda çalışan emekli öğretmenler ise çeşitli metotlarla ücretleri yönünden mağdur edilmedi, gelirleri değişmedi ve bir sonraki yıl içinde işleri garanti edildi. Bunlar da şanslı emekli öğretmenler.

Öğretmenlik mesleğinin başında olanları ise çok zor günler bekliyor. Kısa çalışma ödeneğinde yararlanma hakkı olmayan bu öğretmenlerden ders saat ücretli çalışanların 20-21 eğitim yılı zorluklarla geçecek. Keza yeterli ders saati doldurup dolduramayacakları şayet iş bulabilirlerse çalışacakları özel okul velilerin ekonomik güçlerine pandemiden ne kadar etkilendiklerine bağlı.

Pandeminin vatandaş üzerindeki ekonomik etkisi özel okul velileri üzerinden okullara yansıyacak. Zorunlu olarak büyümeyi durduran özel okulların mevcut durumunu ne kadar koruyabileceği velilerin pandemiden göreceği zararlara bağlı. Özel okullarda iş bulmaya çalışan eğitim emekçileri ise iş sahalarının daralması ve ücretlerinin ihtiyaçlarını karşılamanın altında kalması tehdidi ile karşı karşıya.

İZVODER olarak güçlü ve başarılı özel okulları sayfamızda yayınlamaya, WEB SİTEMİZ VE FACE sayfamıza üye olup takip eden özel okul öğretmenlerini kurumlar hakkında bilgilendirerek mağduriyetlerini önlemeye, web sitemizde yaşadıkları mağduriyetlere ilişkin yorumlarını şikayetlerini yayınlayarak haklarını korumaya devam edeceğiz.

İZVODER