TEKNOLOJİ KULLANIMI VE ÇOCUKLARIMIZ - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
TEKNOLOJİ KULLANIMI VE ÇOCUKLARIMIZ
Modern çağ ile beraber teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Televizyon, telefon ve bilgisayarı, akıllı telefonlar ve tabletler takip etti.
2 Yıl Önce

Modern çağ ile beraber teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Televizyon, telefon ve bilgisayarı, akıllı telefonlar ve tabletler takip etti. Bizler de tüm bu teknolojik gelişmeleri hayatımızın merkezine kolayca yerleştirdik. Peki ya bu kadar güzel olan teknolojik gelişmeler bizlere eğlenceli vakitler sunmak dışında neler yapıyorlar?

Yaşamımızın merkezine koyduğumuz teknolojik aletler, kullanım konusunda dikkatli olunmazsa içlerinde pek çok tehlikeyi barındırabiliyorlar.

Uzmanlar özellikle 0-2 yaş arası çocukların televizyondan uzak tutulması gerektiği konusunda hemfikirler. 0-2 yaş, çocukların beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem ve bu dönemde tüm uyaranlar  -olumlu veya olumsuz-beyin gelişimini fazlasıyla etkilemekte. 

Kullanımı kontrol altında tutulmayan teknolojik aletlerin sadece 0-2 yaş aralığındaki değil, tüm yaş gruplarındaki çocuklar üzerinde hatta bizlerin de üzerinde olumsuz etkisi söz konusu. Tek yönlü iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki belli başlı etkilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Obezite: Sürekli ekran karşısında vakit geçiren çocuk enerjisini yeterli düzeyde harcamadığı ve ekran karşısında neyi ne kadar yediğinin farkına varmadığı için günümüzün hastalığı olan obeziteye yol açabiliyor. 
 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği: ekrandaki hızlı görüntü değişimine alışan çocuk bir süre sonra farklı ve daha sakin aktivitelere (kitap okumak, ders çalışmak, yazı yazmak gibi) uzun süre dikkatini veremiyor.
 • Uyku bozuklukları: ekrandaki hızlı hareketler ve olumsuz uyaranlar çocuğun uykuya geçişini ve uyku kalitesini etkileyebiliyor.
 • Konuşma geriliği: karşılıklı iletişim kurmayan, sürekli alıcı durumda kalan çocuğun kelime haznesi gelişmiyor ve dil becerisi geriliyor.
 • Şiddet eğilimi: ekranlardaki şiddet içerikli yayınlar çocukları ruhsal yönden olumsuz etkilemekle kalmıyor, davranışlarında da birtakım anormalliklere neden oluyor. Bundan yıllar önce kendini pokemon zannederek balkondan atlayıp uçacağını zanneden çocuğu birçoğumuz hala hatırlamaktayız.
 • İnternet kullanımıyla beraber her türlü içeriğe kolayca ulaşılabilmesi, çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimlerini fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. 
 • Fazlaca ve kontrolsüzce oynanan bilgisayar oyunları çocukları sanal dünyaya hapsederek gerçeklik algılarını ve hayattan beklentilerini olumsuz etkilemekle kalmayıp, şiddet içerikli oyunlar çocukların ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Peki kendimiz ve çocuklarımız için teknoloji kullanımı konusunda neler yapabilir, nasıl daha kaliteli vakit geçirebiliriz?

 • İlk ve en önemli şey “yasaklama” yani diğer bir deyişle “cazip hale getirme”. Teknoloji kullanımını yasaklamak onu daha çekici hale getirmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Bu noktada yapılacak en güzel şey teknolojik aletlerin kullanılacağı zaman dilimleri birlikte belirlenmeli ve ailenin tüm fertleri belirlenen zaman dilimlerine sadık kalmalıdır.
 • Teknolojik aletlerin evin ortak kullanım alanında yer alması çocuğunuzun takip ettiği içerikleri, izlediği programları, oynadığı oyunları ve başında geçirilen zaman dilimini kontrol altına tutmanızı kolaylaştıracaktır. 
 • Çocuklarımızın bizleri rol model aldığını unutmayarak kendi kullanım zamanlarımızı ve amaçlarımıza da düzenleme getirmemiz çocuğumuz karşısında daha inandırıcı olmamıza yardımcı olacaktır.
 • Bizler televizyon karşısında ya da bilgisayar başında eğlenceli vakit geçirirken çocuğumuzdan içeride test çözmesini beklemek çok acımasızca olacaktır. Daha düzenli ve kaliteli bir ders çalışma sistemi için, çocuğumuz ders başına geçtiğinde bizler de kitap okuyabilir, farklı hobi alanları ile ilgilenebiliriz.
 • Çocuklarımıza teknolojik, sanal dünya dışında yapılacak daha güzel aktiviteler olduğunu gösterebiliriz.  Televizyon izlemek yerine çocuğunuzu çeşitli kurslara yönlendirebilir, ailece sohbet edebilir, ya da hep beraber oyun oynayabilirsiniz.

Teknoloji eğer amacına uygun kullanılırsa yaşamlarımızı kolaylaştırmakla kalmayıp bizlere ve çocuklarımıza yeni ufuklar açacaktır. Alınacak küçük önlemler hem kendi yaşam kalitemizi hem de çocuklarımızın yaşam kalitesini büyük oranda etkileyecektir. 

Hatırımızda tutmamız gereken en önemli nokta ise; bizler teknolojiyi kullanalım, teknoloji bizi değil.