ÜNİVERSİTE VAKFI KOLEJİ NE ANLAMA GELİYOR? - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
ÜNİVERSİTE VAKFI KOLEJİ NE ANLAMA GELİYOR?
Milli eğitim bakanlığı talimatla okulların üniversite adlarını kullanmaları yasaklandı. Bu yasaklamada amaç veli ve öğrencilerin yanılmasını önlemek ve veli ve öğrenciyi korumak.
2 Yıl Önce

Milli eğitim bakanlığı talimatla okulların üniversite adlarını kullanmaları yasakladı. Bu yasaklamada amaç, veli ve öğrencilerin yanılmasını önlemek, veli ve öğrenciyi korumak. Bazı kolejler bir üniversitenin okulu imajı verip haksız rekabet yapmak, bu yolla veliyi ve öğrenciyi yanıltmak için tabelalarında direk ya da dolaylı olarak üniversitelerin adlarını kullanmaktalar. Bu konuda bazı üniversiteler adını kullanan kolejlerle ilişkilerinin olmadığı konusunda açıklama yapmak zorunda kaldı.   

Bir yandan bu açıklama ile velilerin doğru bilgilenmesi için hassasiyet gösteren üniversiteler olduğu gibi buna sesini çıkarmayıp bu konuda kolejden aldığı pay ve gelirle mutlu olan üniversiteler de yok değil. Böyle kolej tabelalarına bakınca “……. Üniversitesi Vakfı koleji” gibi kolej tabelaları var. Yasal kılıfı ne olursa olsun işin esası veli gözü ile bakınca koleji üniversite yönetiyor ve orda çok farklı bir eğitim veriliyor imajı yanıltıcı olarak yaratılıyor. Oysa Üniversite vakıflarının amacı bütçesinin yetmediği yerlerde üniversiteye gelir elde etmek, bu amaçla kolejler gibi eğitim kurumları dahil işletmeler kurmaktır. Bazı uygulamalarda bu iyice abartılmış ve franchising verilmek suretiyle gelir artırma yolunda tabela açıktan kiralanmaya başlanmıştır. Ancak en masum uygulamada bile bir gerçek var ki kolejlerde adı kullanılan vakıfların kurucusu olduğu üniversitelerin bu kolejlerin eğitimi ile hiçbir ilişkisi yoktur. MEB mevzuatı da buna izin vermemektedir.  Bu kolejlerin Üniversite ilgisi her yıl vakıf mali toplantısına katılan üniversite temsilcisinin bu ödeneklerin ne kadarının üniversitenin bütçesine aktarılacağına, ne kadarının ise kolej bütçesinde kullanılacağına karar vermekten ibarettir. Öte yanda üniversite vakfı adı ile kolej açılınca öğrenci ve velilerin üniversite denetim ve yönetiminde bir kolej eğitimi verildiğini sanarak yanılıp buralara kayıt olmaktadır. Bu okulların içinde başarılı kolejler yer alabilmektedir. Ancak burada yanılma bu kolejlerin üniversite nedeni ile başarı sağlandığıdır oysa bu başarı her hangi bir kolejin başarısı gibi ele alınabilir.