İZMİRİN EN BAŞARILI OKULLARI - İZVODER | EN BAŞARILI ÖZEL OKULLAR
İZMİRİN EN BAŞARILI OKULLARI
10 Ay Önce

          2022-2023 Eğitim Öğretim yılında resen yapılan değerlendirmede İzmir'de en başarılı 3 okul ; SEV Amerikan Koleji, Çakabey Koleji ve Bilfen Koleji seçildi. İlk 5'e Kent Koleji ve Ege Koleji girdi. İlk 10'a ise Eraslan Okulu, Bahçeşehir Koleji, İTK , Işıkkent Koleji ve İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi seçildi.

            Ortak özellikleri yabancı dil destekli eğitim programı vermek olan ve IB veya AP program taahhütleri ile öne çıkan bu okullarda ücretler farklılıklar gösterebiliyor. Ancak eğitimde süper LİG olan bu seviyedeki okullar diğer ortalama okullara oranla en başarılı okullar. Bu okullarda öğrencisi olan veliler programlardan ve okullardan çok memnun ancak eğitim ücretlerini karşılamak için ciddi fedakarlık yapmaları gerekiyor.

             SEV gibi iddialı IB programı uygulayan okular yanında artık Uluslararası Geçerliliği Olan AP(College Board) eğitimi veren okullar artık tercih edilen okullar oldu. AP programının tercih edilme nedeni bu okulların öğrencilerinin TYT-AYT hazırlığı ile AP programını eş zamanlı yürütmesi olarak değerlendiriliyor. AP programlı okullar ile IB arasındaki en temel fark IB’nin tüm dersleri yabancı dilde vermesi, AP’nin ise branş derslerinin en iyi ana dilde öğrenileceğinden yola çıkarak branş dersleri ana dilde vererek TY-AYT hazırlığını tam yapması ve anaokulunda çift dille eğitim benzeri uygulamalarla başlayarak, ilkokulda ek İngilizce matematik fen, ortaokulda ek İngilizce matematik-Fen  dersleri vermek ve öğrencinin yabancı dil seviyesini üniversitede İngilizce eğitim görecek düzeye taşımayı hedeflemesi, bazı dersleri önceden alarak aldığı derslerde üniversitede muaf olmasıdır.